X
تبليغات
h

تصویر ثابت

نکاتي درباره دوربين مداربسته
loading...
YourAds Here YourAds Here

دلشکسته

بازدید : 17
چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 زمان : 13:43

نکاتي درباره دوربين مداربسته

آيا دوربين مداربسته بدون برق هم کار مي کند؟

در طي ساليان اخير نصب سيستم هاي نظارتي در اماکن و فضاهاي مختلف، با اهداف و انگيزه هاي مختلفي صورت گرفته است. محافظت از خانه، دارايي و اموالمان يکي از اولويت هاي ما در زندگي به شمار رفته که به صورتي مداوم در راستاي ايجاد آن تلاش نموده ايم. همچنين با پيشرفت روز افزون تکنولوژي، راه حل هايي زيادي در جهت ايجاد امنيت در مقابل ما قرار گرفته است که از جمله آن ها مي توان به نصب و بهره گيري از دوربين هاي مدار بسته اشاره کرد. يکي از مهم ترين وظايف دوربين مداربسته، نظارتي جامع و مستمر مي باشد که کنترل و نظارت محيط را به خوبي در اختيار کاربر قرار مي دهد. با اين حال زماني که بحث خريد دوربين مداربسته جهت ايجاد يک پروژه نظارتي به ميان مي آيد و با توجه به کارايي و موقعيتي که قرار است دوربين ها نصب و راه اندازي شوند، سوالات متداولي مطرح مي شود که از جمله آن ها مي توان به کارکرد دوربين مدار بسته در هنگام قطعي برق اشاره کرد. آيا دوربين مدار بسته بدون برق هم مي تواند کار کند؟ در واقع اين سوالي است که در اين مقاله قصد داريم تا پاسخ آن را به شما بدهيم. همراه ما باشيد.

اطلاعاتي مختصر از نحوه کارکرد دوربين مدار بسته

پيش از آن که به پاسخ سوال مطرح شده بپردازيم، لازم است بدانيم که دوربين مداربسته همانند ساير دستگاه هاي الکتريکي، براي کار کردن نياز به يک منبع انرژي دارد. عموما دوربين هاي مداربسته جهت برقراري ارتباط از دو نوع کابل بهره مي برند، که به واسطه يکي از آن ها به برق شهر متصل شده و انرژي (برق) خود را دريافت مي کنند و به واسطه کابل ديگر که به سمت دستگاه ضبط تصوير هدايت مي شود، امکان انتقال داده ها ميسر مي شود. البته در اينجا ذکر اين نکته بديهي مي باشد که در برخي از دوربين هاي آنالوگ توسط منبع تغذيه POC و در دوربين هاي تحت شبکه به واسطه منبع تغذيه POE، انتقال داده هاي تصويري و برق به صورت همزمان توسط يک کابل صورت مي پذيرد. گفتني است جهت اين که دوربين مدار بسته AHD و IP، بتواند تصاوير را به صورت درست ثبت و ضبط نمايد، هم دستگاه ضبط کننده تصاوير آن ها و هم خود دوربين ها بايستي از انرژي برق بهره مند باشند. با قطع برق به هر دلايلي برقراري ارتباط دوربين مدار بسته با دستگاه هاي ضبط کننده تصوير و سرور از بين رفته و کارکرد دوربين به طور کامل مختل مي شود.

آيا دوربين هاي نظارتي مي توانند بدون برق هم کار کنند؟

پس از خاموش شدن برق، دوربين هاي امنيتي که منبع تغذيه آن ها از نوع آداپتور مي باشد، متوقف شده و از کار مي افتند، به دليل آن که اين همان چيزي است که سبب مي شود اين دوربين هاي مداربسته کار کنند. اما در هنگام قطع برق چگونه بايد اين مشکل را حل و فصل نماييم؟ در نظر بسياري از مردم، در زماني که برق وجود ندارد کارکرد اين دستگاه ها غير ممکن است، که در برخي از موارد ممکن است چنين باشد، اما در مواردي ديگر، راه کارها و دوربين مداربسته هايي وجود دارند که بدون برق نيز مي توانند وظيفه نظارتي خود را پيش ببرند. در واقع اين امر کاملا بسته به نوع سيستم امنيتي مي باشد که شما در پروژه نظارتي خود به کار گرفته ايد. حال مي خواهيم با ارائه چند راهکار شما را در نظارتي مستمر و شبانه روزي به واسطه دوربين هاي مداربسته تان راهنمايي کنيم.

استفاده از دوربين مداربسته بي سيمي که در خود باتري دارد

اگر به دنبال خريد دوربين مداربسته اي مي باشيد که بدون نياز به برق کار کند، دوربين هاي بي سيم و تحت شبکه اي که منبع انرژي آن ها باتري مي باشد مي تواند گزينه مناسبي براي شما قلمداد شود. با اين تفاصيل در هنگامي که برق برود، شما همچنان مي توانيد از دوربين مدار بسته تحت شبکه خود استفاده نماييد و تا زماني که باتري آن خالي نشده و نياز به شارژ مجدد نداشته باشد، مي تواند به خوبي برايتان کار کند. در واقع دوربين مدار بسته بي سيم شما از لحاظ نياز اتصال به رسيور و منبع انرژي، به هيچ گونه سيمي احتياج نخواهد داشت. باتري هاي پشتيباني که در اين نوع دوربين ها به کار گرفته مي شود، از نوع ليتيوم يون بوده که به صورتي هميشگي در خود مقداري برق ذخيره نگه مي دارد. اين دوربين ها عمدتا داراي سيستم ضبط تصاوير بر روي يک يا دو عدد Micro SD مي باشند که اين کارت ها درونِ خود دوربين جاي داده مي شود و مدت زماني که آن ها قادرند تصاوير را بر روي اين حافظه هاي جانبي ثبت و ضبط نمايند، کاملا بستگي به ظرفيت باتري و ميزان حجم حافظه ذخيره سازي دارد که از آن پشتيباني مي کنند.

نصب دوربين مداربسته

استفاده از باتري پشتيبان يو پي اس (UPS)

به عنوان يکي از راه کارهاي موجود در هنگام قطعي برق، مي توان به استفاده از باتري هاي پشتيبان و UPS ها در جهت راه اندازي مجدد دوربين هاي مدار بسته اشاره کرد. UPS ها در واقع سيستم هاي تغذيه الکترونيکي مي باشند که از اجزاي مختلفي تشکيل شده اند و وظايف اصلي آن ها تامين بدون وقفه توان مورد نياز دستگاه هاي مصرف کننده مي باشد. اين نوع سيستم در بين برق شبکه و مصرف کننده ها قرار گرفته و علاوه بر تنظيم و تثبيت ولتاژ شبکه، از نفوذ اختلالات و نوسانات شبکه به تجهيزات حساس جلوگيري به عمل مي آورد. همچنين توان مورد نياز تجهيزاتي از قبيل سيستم هاي کامپيوتري و يا سيستم هاي مدار بسته که تاثير پذيري بيش تري از نوسانات را دارا مي باشند، به وسيله ي انرژي ذخيره شده در باتري ها تامين مي کند.
از طرفي بايستي در نظر داشت که با افزايش هزينه تجهيزات سخت افزاري و نرم افزاري، استفاده از سيستم هاي برق اضطراري UPS به امري کاملا اجتناب ناپذير بدل گشته است و امروزه از جايگاه ويژه اي برخوردار است. مي توان گفت که فرقي نمي کند که سيستم مداربسته اي که جهت پروژه نظارتي خود استفاده کرده ايد از نوع آنالوگ و يا تحت شبکه باشد. در هر صورت به واسطه ي باتري هاي پشتيبان UPS قادر خواهيد بود که در هنگام قطعي برق، برق اضطراري را به دوربين هاي مداربسته خود انتقال دهيد. لازم به ذکر است که اگر قصد استفاده از اين باتري هاي پشتيبان براي مجموعه اي از سيستم هاي امنيتي خود را داريد (دستگاه ضبط کننده تصوير، مانيتور، روتر، دوربين مداربسته Turbo HD) بهتر است از UPS هاي چند کاناله استفاده نماييد. اين امر باعث مي شود صرفه جويي قابل توجهي در وقت و زمان کابل هاي طولاني صورت پذيرد.

استفاده از ژنراتور برق

يکي ديگر از بهترين گزينه هاي روي ميز، مي تواند استفاده از ژنراتورهاي آماده به کاري باشد که دوربين هاي امنيتي شما را با وجود قطع برق مجددا راه اندازي نمايد. در بعضي از پروژه هاي نظارتي که تعداد دوربين هاي مداربسته شما بيش از اندازه مي باشد، مجاب هستيد که جهت تامين نظارتي شبانه روزي و مداوم، متقابلا باتري هاي پشتيبان بيش تري تهيه و به کار بگيريد که اين مشکل باعث ايجاد هزينه اي گزاف در جهت تامين برق اضطراري شما مي شود. همچنين از طرفي ديگر باتري هاي UPS نيز از عمر نسبتا محدودي برخوردار بوده و بعد از مدتي خود به خود فاسد مي شوند و از کار مي افتند. در اين زمان است که وجود تمامي اين مشکلات، افراد را به استفاده از يک ژنراتور سوق مي دهد. توجه داشته باشيد که اين ژنراتورها بايستي به صورتي هوشمند در مدار برق قرار بگيرند تا در زمان قطعي برق به صورت کاملا اتوماتيک روشن شده و برق دوربين مدار بسته را تامين نمايند.

پشتيباني هايک ويژن

استفاده از پنل هاي خورشيدي

به کارگيري از اين تکنولوژي مدرن راه حلي ديگر است که مي توان به منزله برقراري و تامين انرژي دوربين هاي خود در زمان قطعي برق، از آن به نحو احسن بهره برد. شما مي توانيد با تحليل و همچنين ارزيابي ابعاد پروژه خود، در جهت راه اندازي اين نوع از سيستم هاي برق رساني اضطراري اقدام به عمل آوريد. با توجه به مزاياي اين نوع انرژي، پنل هاي خورشيدي را مي توان جزو گزينه هاي ايده آل و کاملا عاقلانه تلقي کرد، با اين اوصاف که هزينه بالاي راه اندازي اين نوع سيستم ها را بايد در نظر گرفت.
دوربين هايي که انرژي خود را از اين نوع سيستم دريافت مي کنند (به صورت پيش فرض و يا در زمان اضطراري)، نياز به يک باتري جهت ذخيره سازي انرژي و يک پنل خورشيدي به منظور شارژ نمودن باتري را در خود مي بينند. شما مي توانيد با خريد پنل هاي خورشيدي به صورت جداگانه آن ها را به راحتي با دوربين هاي مداربسته خود تنظيم نماييد. استفاده از دوربين مداربسته با انرژي خورشيدي گزينه اي مي باشد که پيش بيني مي شود در آينده اي نه چندان دور، به ميزان قابل توجهي مورد استفاده قرار گيرد، چرا که استفاده از انرژي خورشيدي روز به روز در حال افزايش است. شهرنت در اپليکيشن شهرنت شما

آيا دوربين مدار بسته بدون اينترنت هم کار مي کند؟

دوربين مدار بسته امروزه جزو سيستم هايي به شمار مي رود که شاهد پيشرفت روز افزون تکنولوژي در آن مي باشيم. از اين رو طبيعي است که سوالات بسياري در هنگام خريد و تهيه اين نوع محصولات در ذهن کاربران پديدار شود. تنوع و پيچيدگي در نوع کارکرد و همچنين عملکرد اين سيستم هاي نظارتي به گونه اي بوده که در صورت نداشتن اطلاعات کافي، شما را از خريد کالاي مد نظرتان دور مي نمايد. در طي ساليان اخير يکي از سوالات رايج و متداولي که در هنگام خريد دوربين مدار بسته از جانب مصرف کنندگان مطرح شده است، در حوضه کارکرد و ثبت و ضبط تصاوير آنان، به واسطه ي اتصال به اينترنت بوده است. آيا دوربين مدار بسته بدون اينترنت هم مي تواند کار کند؟ جواب اين سوال کاملا واضح و روشن است، بله.
در باور عموم شايد اينطور به نظر برسد که راه اندازي و نصب دوربين مدار بسته بدون اينترنت غير ممکن است اما اغلب دوربين هاي مداربسته امکان مشاهده و ضبط تصاوير را بدون اتصال به اينترنت مي توانند براي شما فراهم آورند. در واقع انتخاب با شما مي باشد که بخواهيد کارايي دوربين مداربسته خود را به چه مواردي محدود نماييد. همراه ما باشيد تا به صورت دقيق تر به بررسي اين مسئله بپردازيم.

دسته بندي دوربين هاي مدار بسته از لحاظ کارکرد بر حسب تکنولوژي

دوربين هاي امنيتي با وجود انواع و اقسام مختلفي که دارند، قابليت ها و امکانات متفاوتي را در اختيار شما قرار مي دهند. به طور کل سيستم هاي نظارتي در دو شاخه اصلي دوربين هاي آنالوگ و دوربين هاي تحت شبکه (IP) دسته بندي مي شوند. تمامي دوربين هايي که در زير شاخه اين دو فناوري جاي گرفته اند امکان ضبط و مشاهده تصاوير را به واسطه اينترنت و يا بدون اتصال به آن فراهم مي سازند. تنها مسئله اي که در اين ميان مي بايست به آن توجه شود، اين است که اتصال دستگاه ها و تجهيزات در سيستم هاي آنالوگ و همچنين تحت شبکه، چگونه بايد انجام پذيرد که ثبت تصاوير بدون اتصال به اينترنت مهيا شود. در ادامه چگونگي کارکرد اين دو سيستم مدار بسته را بدون اتصال به اينترنت بررسي خواهيم کرد.

دوربين مداربسته تي وي تي

نحوه نصب دوربين مدار بسته بدون اينترنت در بستر آنالوگ و ضبط کننده هاي XVR/DVR

دوربين هاي امنيتي که همگام با تکنولوژي آنالوگ طراحي و به بازار عرضه شدند را مي توان از سري دوربين هاي اوليه در حوزه نظارت تصويري به شمار آورد. با گذشت زمان، به منظور ارتقا کيفي اين نوع سيستم ها و همچنين رقابت با سيستم هاي مدار بسته تحت شبکه، بسياري از کمپاني هاي مطرح روي به نوآوري و خلاقيت هاي شگرفي آوردند که نواقص پيشين اين سيستم ها (آنالوگ) را برطرف نمايند. از اين رو راه کارها و خلاقيت هاي ارائه شده منجر به خلق تکنولوژي هايي همچون AHD ، HDTVI و HDCVI در سيستم هاي آنالوگ گرديد.

در اغلب سيستم هاي مدار بسته آنالوگ، با اتصال 2 کابل مجزا مي توانيد در جهت راه اندازي آن ها اقدام به عمل آوريد. کابل اول که به عنوان کابل تصوير مي باشد، وظيفه انتقال تصوير دوربين مدار بسته را به XVR/DVR داشته و مي تواند از نوع RG6، RG11، RG59 و يا 2/5C2V باشد. کابل دومي که بايد از محل نصب XVR/DVR به سمت دوربين مداربسته AHD شما کشيده شود، کابل برق مي باشد. البته لازم به ذکر است که برخي از دوربين هاي مدار بسته پيشرفته آنالوگ که از درگاه POC پشتيباني مي کنند، انتقال برق و تصاوير را به صورت يکجا انجام مي دهند. حال مي توانيد با برقراري ارتباط اين دو کابل و همچنين اتصال کابل HDMI و يا VGA از دستگاه ضبط کننده به نمايشگر، سيستم دوربين مدار بسته بدون اينترنت خود را راه اندازي و تنظيم نماييد.

اگر قصد ثبت تصاوير خود را بر روي دستگاه هاي ضبط کننده XVR/DVR نداريد و تنها مي خواهيد تصاويري زنده از محيط خود در اختيار داشته باشيد، مي توانيد به راحتي تنها با سيم کشي و اتصال کابل تصوير به نمايشگر (يا لپ تاپ خود) و همچنين با تامين برق دوربين مدار بسته، دوربين نظارتي خود را راه اندازي کنيد و شاهد تصاوير زنده و 24 ساعته آن باشيد.

نحوه نصب دوربين مدار بسته بدون اينترنت در بستر تحت شبکه و ضبط کننده هاي XVR/NVR

دوربين مدار بسته تحت شبکه يا IP، نوع ديگر و همچنين نسل جديدتر سيستم هاي مداربسته نظارتي به شمار مي روند. پايه و اساس کار اين نوع سيستم، اتصال دوربين مداربسته و ضبط کننده هاي آن ها (XVR/NVR) به شبکه هاي اينترنتي مي باشد. اما جاي هيچ گونه نگراني نيست. زيرا به راحتي مي توانيد از اين نوع دوربين مدار بسته بدون اينترنت بهره ببريد و در جهت مشاهده و ثبت تصاوير اقدام کنيد. تغذيه برق دوربين هاي تحت شبکه و همچنين انتقال اطلاعات ويدئويي آن ها، تنها به واسطه يک کابل شبکه صورت مي گيرد که مي تواند از نوع CAT6 ، CAT5E و يا CAT5 باشد. از اين رو سيم کشي در سيستم هاي مدار بسته تحت شبکه نسبت به سيستم هاي مدار بسته آنالوگ، صرفه جويي زيادي را در زمان و هزينه براي شما به ارمغان مي آورد.
اگر قصد داريد سيستم مداربسته تحت شبکه خود را به صورتي راه اندازي کنيد که بدون اتصال به اينترنت تصاوير دوربين خود را مشاهده و ثبت نماييد، راه سختي در پيش نداريد. شما علاوه بر دوربين مدار بسته IP خود به تجهيزاتي اعم از يک سوئيچ شبکه، ضبط کننده تصوير XVR/NVR و يک نمايشگر نياز پيدا خواهيد کرد. لازم به ذکر است که سوئيچ شبکه دستگاهي مي باشد که نقش انشعاب دهنده را ايفا مي کند و لازمه پروژه هاي نظارتي مي باشد که در آن ها بيش از دو دوربين مداربسته تحت شبکه استفاده شده است. همچنين اين دستگاه به عنوان انژکتور POE و يا منبع تغذيه دوربين هاي مداربسته نيز عمل مي کند.
به منظور انتقال تصاوير دوربين مداربسته IP به دستگاه ضبط کننده تصاوير، در وحله اول بايستي از هر دوربين يک کابل شبکه به دستگاه سوئيچ شبکه کشيده شود و پس از آن يک کابل به ضبط کننده XVR/NVR متصل گردد. پس از آن به راحتي مي توانيد همانند سيستم هاي آنالوگ تنها با متصل نمودن دستگاه ضبط کننده با کابل هاي VGA و يا HDMI به نمايشگر خود، علاوه بر ثبت تصاوير توسط دستگاه NVR، به تماشاي تصاوير دوربين مداربسته (بدون اينترنت) بپردازيد.

قيمت دوربين مداربسته

لازم است بدانيد:
در صورت نياز به اينترنت ملزم به استفاده از دستگاهي به نام Router مي باشيد. روتر ها وظيفه ارسال بسته هاي داده اي موجود در شبکه را به مقصد مناسب دارند، که در نهايت با اين کار، امکان اتصال دستگاه ها به اينترنت را مهيا مي سازند. حضور اين سيستم جهت برقراري ارتباط بين دستگاه هاي موجود در شبکه شما، امري ضروري به حساب مي آيد. به اين وسيله، Router امکان و اجازه انتقال داده ها به جاهاي مختلف، که توسط مودم و دستگاه هاي شما انجام مي پذيرد را مي دهد.

دوربين مداربسته سيم کارتي

مي توان گفت که استفاده و بهره بري از دوربين مداربسته سيم کارتي، روشي ديگر است که مي تواند شما را در ثبت تصاوير (بدون مشاهده زنده) در صورت نبود اينترنت سيم کارت همراهي کند. علاوه بر استفاده از اين محصولات به جاي دوربين مداربسته آنالوگ و تحت شبکه مي توانيد امکانات و مزاياي زيادي را براي خود به ارمغان آوريد. اين نوع از دوربين ها با کمک شبکه تلفن همراه (توسط انتقال سيگنال هاي ويدئويي) به تجهيزاتي همچون گوشي موبايل هوشمند، لپ تاپ ها و کامپيوتر هاي خانگي مي پردازند. استفاده از سيم کارت در اين نوع دوربين مدار بسته تنها جهت مشاهده تصاوير به صورت زنده است و در صورت عدم وجود اينترنت با کمک اين سامانه ها مي توانيد تصاوير را به صورت آفلاين بر روي Micro SD ذخيره سازي کنيد.
در دوربين مداربسته سيم کارتي دو اسلات به منظور قرار گيري کارت حافظه و همچنين جاي گذاري سيم کارت در نظر گرفته شده است. شما مي توانيد با قرار دادن سيم کارت در درون دوربين مدار بسته و همگام سازي گوشي هوشمند خود با آن، دستگاه را روشن و راه اندازي نماييد. اين دوربين با ارسال سيگنال هاي ويدئويي به ايستگاه هاي نظارتي، تصاوير را از طريق نرم افزار هاي انحصاري دوربين در زمان وجود اينترنت، به گوشي هوشمند شما ارسال مي کند.

مقايسه دوربين مدار بسته بدون اينترنت با دوربين هاي که به اينترنت دسترسي دارند

امروزه تجهيزات نظارتي همچون دوربين مدار بسته بدون اينترنت مي تواند به عملکرد از پيش تعريف شده خود به خوبي عمل کند. اما در اين ميان استفاده از دوربين ها و در کل سيستم هايي که مرسوم به اتصال اينترنت مي باشند، بسيار محبوب و کاربردي تر هستند. با اين تفاصيل نمي توان مقايسه صحيح و يا دقيقي در اين زمينه انجام داد. زيرا شرايط هر محيطي که به منظور راه اندازي يک پروژه نظارتي در نظر گرفته مي شود، خاص آن محيط مي باشد و گاها پيش مي آيد که در آن مکان از دوربين مدار بسته بدون اينترنت استفاده شود.
به طور کل با اتصال به اينترنت مي توانيد چه از راه دور و يا به صورت محلي به دوربين مدار بسته Turbo HD خود دسترسي پيدا کنيد. در حقيقت بدون توجه و در نظر گرفتن موقعيت مکاني که در آن قرار داريد (در سفر و يا محل کار خود) ، فيلم هاي زنده دوربين مداربسته را بر روي گوشي موبايل خود تماشا و به راحتي به آن ها دسترسي داشته باشيد. از ديگر مزيت هاي اتصال به اينترنت مي توان به اطلاع و اعلان هشدار هايي اشاره داشت که توسط لنز دوربين مدار بسته مشاهده و به صورت کاملا مستقيم با کمک شبکه جهاني به گوشي هوشمند شما ارسال مي شود. همچنين مي توانيد جهت ذخيره سازي فايل ها و ويدئو هاي گرفته شده از فضاي ابري به بهترين شکل ممکن استفاده کنيد که اين امر مي تواند يکي از مقرون به صرفه ترين روش ها جهت ذخيره سازي فيلم هاي دوربين مدار بسته شما تلقي شود.
البته نبايد از اين مهم غافل شد که با استفاده از دوربين مدار بسته سيم کارتي نيز مي توانيد بدون اتصال به اينترنت به فيلم هاي خود دسترسي پيدا کنيد. از طرفي ديگر تنها راه پيش رو جهت نمايش تصاوير دوربين مدار بسته بر روي گوشي همراه شما، از طريق اينترنت مي باشد. نا گفته نماند که يکي از معايب دوربين مدار بسته سيم کارتي و وايرلس، محدوديت مکاني و مسافتي دستگاه از مودم مي باشد. هر کدام از دوربين هاي مداربسته بي سيم از ميزان متفاوتي مسافت پشتيباني کرده و قادرند تا يک شعاع مشخص انتقال تصاوير را بر روي گوشي هوشمند شما با کمک اينترنت ممکن سازند.

سخن پاياني

لزوم استفاده از دوربين مدار بسته به هر نحوي، در جوامعي که امروزه شاهد انواع رخدادها و جنايت ها در آن مي باشيم، به امري اجتناب ناپذير تبديل شده است، از اين جهت که سيستم هاي امنيتي به عنوان يکي از مهم ترين تجهيزات دنياي امروزي در راستاي تامين امنيت توسط شرکت هاي پيشرفته معرفي شده اند. از طرفي با رشد تکنولوژي هاي موجود در اين محصولات، افراد در محافظت از اموال و دارايي شان نسبت به زمان هاي قبل چالش هاي کمتري را در پيش رو دارند. استفاده از دوربين مدار بسته بدون اينترنت يا همراه با آن، تنها به خواسته شما بستگي دارد. به کار گيري هر کدام از اين روش ها منطبق با سبک، سنگين کردن پروژه نظارتي شما صورت مي گيرد. شما بايستي تمامي جوانب و احتمالات را در نظر بگيريد تا بر حسب نيازتان به بهترين روش نظارتي در محيط خود دست پيدا کنيد.

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • بک لینک
 • صندلی ماساژور
 • تاتو رژ لب
 • تعمیرات تخصصی گوشی موبایل آیفون
 • اسپاد
 • اوستا آي تي avestait.ir
 • قيمت لپ تاپ لنوو
 • اوستا آي تي avestait.ir
 • قيمت لپ تاپ لنوو
 • خريد دي ام اف
 • خريد دي ام اف
 • پرورش بلدرچین
 • ربات اينستاگرام رايگان
 • top bitcoin miner
 • پنداريم
 • توليدي مانتو
 • نرم افزار سي آر ام - CRM
 • نرم افزار سي آر ام - CRM
 • موسسه مهاجرتی
 • نمايندگي تعمير يخچال ال جي در اصفهان
 • آموزش سئو در زوميت
 • موسسه حقوقی
 • تعمير تلويزيون ال جي در اصفهان
 • نرده بالکن
 • سامسونگ اقساط
 • بهترين قيمت گيتار ياماها c70 و c40 - دلشادموزيک
 • امکانات سامانه پیامک
 • امکانات سامانه پیامک
 • دانلود سريال
 • رئاليمو
 • سایبان مغازه
 • دوره ي آموزش کاتلين
 • مزيت تعمير پرينتر در محل
 • آموزش ساخت اپليکيشن ديجيکالا
 • آموزش برنامه نويسي آنلاين
 • دانلود کتاب Top Notch
 • هيپنوتيزم خيلي قوي
 • پکيج دوربين مداربسته
 • خرید سی پی کالاف دیوتی موبایل
 • فروشگاه ياب حرفه اي
 • https://meclass.ir
 • خريد‌پلي وينيل الکل
 • بیوگرافی صمد ولیزاده
 • طراحي ويلا مدرن
 • خريد‌پلي وينيل الکل
 • بام ساز مجري سقف شيرواني
 • باغ ايراني
 • تهران گاردن
 • صنعت گستر سامان
 • https://www.weandroid.ir/
 • فروشگاه اينترنتي شهر تلويزيون
 • سيلک فکتوري
 • شرکت اتيه انرژي تلاش
 • بيسکوتي کيک
 • كفي قفسه
 • قبرس شمالی
 • راشا مگنت
 • نمایندگی هایک ویژن
 • سئو سایت اصفهان
 • بهترین دنده دوچرخه
 • قیمت نهال گلدانی
 • فروشگاه اينترنتي تاپ فروش
 • خرید ویلا در زعفرانیه کرج
 • دانلود فیلم جدید
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 160
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 34
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 9
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 228
 • بازدید ماه : 85
 • بازدید سال : 1517
 • بازدید کلی : 3175
 • کدهای اختصاصی